3 KS-y polskich przewodników na 43 edycji konkursu im. Dr Kleemanna

W dniach 11-14 października w Viöl, w kraju Schleswig-Holstein na północy Niemiec, omal na granicy z Danią, odbył się 43 Konkurs im. Dr. Kleemanna, organizowany przez Niemiecki Klub Wyżłów Krótkowłosych. Zgłoszono 136 psów głównie z klubów niemieckich ale były też psy z klubów austriackiego, hiszpańskiego, czeskiego, bułgarskiego, ukraińskiego, amerykańskiego (USA) oraz z  2 klubów węgierskich. Na konkurs zgłoszono też 5 polskich wyżłów prowadzonych przez Kolegów; Roberta Skrzeszewskiego (2 psy), Piotra Wachnika, Marka Pudełko i Daniela Walendzika. Pierwsi dwaj reprezentowali barwy klubu czeskiego, pozostali niemieckiego klubu Weser-Ems.Zawody sędziowało 130 sędziów, głównie niemieckich i austriackich ale wśród sędziów byli też koledzy z Węgier, Ukrainy, Czech, Szwecji.

Trzeba powiedzieć, że Konkurs im. Dr Kleemanna jest w zasadzie najważniejszym konkursem na świecie dla rasy wyżeł niemiecki krótkowłosy. Możliwość udziału w tej próbie otrzymują jedynie psy które z dyplomami I stopnia ukończyły DERBY (odpowiednik naszych PP), SOLMS (odpowiednik naszego konkursu wielostronnego), VGP (odpowiednik naszego konkursu wszechstronnego) oraz wykazały się ciętością do drapieżnika i ukończyły 24-godzinną ścieżkę tropową. Ponadto wymagane jest posiadanie oceny eksterieru na poziomie co najmniej bardzo dobrym oraz badanie w kierunku dysplazji stawów biodrowych. Jak widać, samo dopuszczenie do tego konkursu wymaga od psa wykazania się niemałym potencjałem cech wrodzonych oraz doskonałym wyszkoleniem.

Sam konkurs składa się z 2 części – pierwszego dnia odbywa się ocena eksterieru, 2 i 3 dnia natomiast psy oceniane są w pracy polowej oraz pracy na wodzie. Sama ocena prowadzona jest w kilkudziesięciu grupach składających się z 3-4 psów. Grupy rozproszone są po różnych łowiskach, czasem na dużej przestrzeni. Ocena w każdej grupie prowadzona jest przez ten sam zespół 3 sędziów we wszystkich konkurencjach. Dla uzyskania niezwykle prestiżowego tytułu Kurzhaar-Sieger (KS) trzeba uzyskać większość ocen “4” (szczegóły w regulaminie konkursu na stronie DKV). Średnio tytuł KS zdobywa jedynie około 50% zgłoszonych psów, pomimo jak pisałem wyżej rygorystycznych kryteriów przyjęcia. Poniżej statystyka wyników Konkursu od początku jego istnienia oraz wyniki tegorocznej edycji (wyniki znajdują się na 2 stronach tak, że trzeba przesunąć obraz strzałką).

Kleemann statystyka 1939-2018

Pełne wyniki konkursu

Patrząc na rangę konkursu i uzyskane przez polskich przewodników i ich psy wyniki, trzeba bardzo serdecznie pogratulować wszystkim udziału w tej niezwykle trudnej imprezie. W historii polskiej kynologii łowieckiej nie było jeszcze nigdy tak licznej reprezentacji i tak doskonałych wyników polskich wyżłów, jak w tegorocznej edycji konkursu. Szczególnie trzeba wyróżnić zdobywców tytułu Kurzhaar-Sieger:

  1. Robert Skrzeszewski z psem  Hern Theogonia Black. Szkoda, że Qin ze Stipek Roberta, ocierając się omal o włos o sukces, nie zdobył ostatecznie tytułu. Na jego usprawiedliwienie trzeba wspomnieć, że tego dnia Qin nie był w dobrej formie fizycznej, co z pewnością zaważyło na końcowym wyniku. Warto też w tym miejscu powiedzieć, że Robert w tym roku startował ze swoimi psami w najważniejszych i najtrudniejszych konkursach na Słowacji i w Czechach, skutecznie zmieniając widzenie polskiej kynologii łowieckiej w oczach naszych sąsiadów.
  2. Piotr Wachnik z suczką  Heidi z Doliny Utraty. Suczka ma już zaliczone IKP z dyplomem I stopnia i piękny występ w ubiegłorocznym Pucharze Dunaju. Z tego co wiem, na Europejskiej Wystawie w Warszawie doskonale zaprezentował się szczeniak po niej pokazując, że Heidi jest nie tylko psem mądrym ale też przekazuje doskonałe cechy eksterieru,
  3. Marek Pudełko z suczką Alice Wunderfeld  ze swojej hodowli. Marek jest menerem z wielkimi osiągnięciami i do tego mocno zakotwiczonym w niemieckim systemie hodowlanym. Gratuluję konsekwencji i kolejnego znakomitego wyniku!  Poniżej krótki fotoreportaż z konkursu. W tym miejscu chciałem bardzo podziękować Piotrowi Wachnikowi za udostępnienie zdjęć z oceny eksterieru pierwszego dnia.