DERBY Nauen/Niemcy 8.04.2018

W ubiegły weekend Klub Wyżłów Krótkowłosych Havelland organizował DERBY dla młodych wyżłów. Dla wyżłów niemieckich krótkowłosych sprawdzian odbywał się według regulaminu DKV, dla pozostałych ras grupy VII – według regulaminu JGHV. Sędzią głównym była Pani Karin Thiele, a sama impreza odbywała się w pięknej okolicy na północny- zachód od Poczdamu. W terenie na którym testowano psy wszędzie znać było obecność dzików, których populacja w tym rejonie jest niezwykle liczna ale było widać też sporo saren, dzikich gęsi oraz bażantów. W trakcie pracy polowej spotykaliśmy pojedyncze zające. Jednym słowem, wbrew moim początkowym obawom, łowisko stwarzało dobre warunki dla oceny młodych wyżłów. Do tego wszystkiego wspaniale dopisała pogoda. Przez cały czas praktycznie bezchmurne niebo, temperatura około 20 stopni C i może nieco zbyt silny ale stabilny wiatr.

Do Niemiec pojechaliśmy w składzie; Grzegorz – właściciel HAMAKA oraz ja z HERĄ. Dla niewtajemniczonych trzeba dodać, że HAMAK i HERA to rodzeństwo, z miotu H mojej Gapy i Takko. Przyjechaliśmy w sobotę po południu, co dało nam szansę na udział w bardzo miłym spotkaniu uczestników Derby oraz sędziów i zarządzających Klubem Havelland. Rano wszyscy ruszyliśmy w pole.

Psy podzielone zostały na dwie grupy – 2 wyżły niemieckie szorstkowłose i wyżeł węgierski krótkowłosy oceniano według regulaminu JGHV, a 5 wyżłów niemieckich krótkowłosych, w tym HAMAKA i HERĘ, oceniano według regulaminu DKV. Nasza grupa początkowo pracowała na terenie rozległych i nieco podmokłych łąk gdzie spotykaliśmy bażanty i zające, co dało naszym psom szansę pokazania pracy przy zwierzynie i stójki. Potem przenieśliśmy się na rozległe pole oziminy gdzie w cieniu potężnych wiatraków testowano sposób szukania, chody, również wiatr i współpracę z przewodnikiem.

HAMAK i HERA zakończyły test z dyplomem I stopnia i maksymalną ilością punktów. HERA dostała dodatkowe h za sposób szukania (suche).

KATALOG DERBY Nauen/Niemcy 8.04.2018

Dokumenty HAMAK ze Skolnitego

Dokumenty HERA ze Skolnitego