IKP 2013 – 19.09 do 21.09.2013 Čejkovice /Czechy – obecność obowiązkowa

W dniach 19-21 września odbędzie się 26 IKP, najważniejsza, obok Konkursu im. Dr Kleemana, próba polowa i wystawa dla wyżłów niemieckich krótkowłosych na świecie. Miałem już okazję pisać na stronie o tym wyjątkowym wydarzeniu w kynologii łowieckiej, przy okazji moich występów z Florą. W tym roku, po raz pierwszy w kilkadziesiąt już lat trwającej historii konkursu, zawody odbędą się w Czechach a ich organizatorem, z ramienia Niemieckiego Klubu Wyżła Krótkowłosego, będzie Czeski Klub Wyżła Krótkowłosego z Pragi (Klub chovatelů německých krátkosrstých ohařů Praha) , największy spośród 3 czeskich klubów wyżła krótkowłosego. Kwatera główna konkursu będzie się mieściła w miejscowości Čejkovice, na pograniczu czesko-austriackim, około 300 km od południowej granicy Polski. Doskonała lokalizacja, znakomita opinia o łowiskach w tej części Czech oraz gościnność gospodarzy spowodowały iż na zawody zgłoszono wyjątkową ilość uczestników.

Do konkursu stanie w tym roku 197 zawodników, w tym – 126 z niemieckich klubów wyżła krótkowłosego, 35 z 3 czeskich klubów (!!!), 10 z klubu austriackiego, 10 z klubu słowackiego (!!), 4 zawodników z Rumunii, 4 z Ukrainy (2 kluby), 3 z Węgier, 2 z Polski oraz po jednym z Bułgarii, Chorwacji, USA. Zawody sędziowało będzie 130 sędziów (!!) w tym 40 sędziów z czeskich klubów (!), 5 Austriaków, 3 Słowaków, 3 Węgrów, 2 Rumunów, 1 Chorwat i 1 Hiszpan. Na liście nie ma niestety żadnego sędziego z Polski. Wzrasta zainteresowanie imprezą wśród polskich przewodników – w tym roku w zawodach wystąpi 4 przewodników i 4 psy z Polski, w tym kolega Marek Pudełko z QUINTUS-em KS von Neuarenberg oraz kol. Bartha Piotr prowadzący ZILLA Keiviento, w barwach niemieckiego klubu w Weser-Ems. W polskich barwach wystąpią Małgorzata Trzcińska z ZOTTA Keiviento oraz Piotr Kiszka z ISHA Moon Eyes. Będziemy trzymali kciuki za ich sukces. W tegorocznym IKP będzie brał również udział wnuk mojej JAGI i syn FIGARO, prowadzony i szkolony przez Ludka Mullera MARLEY ze Stipek. Będę z prawdziwą ciekawością obserwował występ, tego nieco ponad 2 letniego, wspaniałego psa.

Bardzo zachęcam wszystkich zainteresowanych tą dziedziną kynologii łowieckiej do przyjazdu do Czech i wzięcia udziału w tym prawdziwym święcie wyżlarzy europejskich. Warto zobaczyć pracujące psy, skalę imprezy oraz poczuć jej niepowtarzalny klimat.